דחי

מיקום הכפר על פסגת גבעת המורה, בגובה של כ 550 מטר מעל פני הים, על יד עפולה ומסביב חורשות ויערות שמקנות לו תכונה מיוחדת. מסביב לכפר קיימת שמורת גבעת המורה. נוף הכפר מהטובים ומהיפים באזור הצפון. המקום מהווה מצפה מעולה להרבה מקומות היסטוריים באזור. מגדל התצפית על יד הכפר בגובה כ 15 מטרים, נהנה מפנורמה של 360 מעלות סביב: למזרח עמק הירדן והרי מואב; מסביב כל עמק יזרעל; לדרום, הר אלכסנדר והרי הגלבוע; למערב, הרי הכרמל; לצפון הגליל התחתון והעליון והחרמון. גם למערב המקום משקיף על כביש עפולה טבריה, אחת הכבישים החשובים בין מרכז הארץ לטבריה, ולגליל המזרחי. המקום מהווה אטרקטיבה לתושבים ולזרים. הרבה צעדות עוברות מסביב במיוחד צעדת גבעת המורה השנתית שמשתתפים בה יהודים וערבים והופכת להיות מאורע מעניין לדו קיום בשלום בין תושבי האזור הערבים והיהודים.

שם הכפר נקראה דחי על שמו של אחד הדיפלומטים המפורסמים והרעי, סחאבה, של הנביא מוחמד, דחי בן חליפה בן עאמר בן עאוף אל כלבי, שנשלח בשנת 628 על ידי הנביא מוחמד למלך ביזנטיה הרקל על מנת לצרפו לאיסלאם. דחי היה מקורב מאוד לנביא מוחמד והוכח את עצמו בכמה מאורעים חשובים בתחילת האיסלאם עד כדי כך הנביא תיאר אותו "גבריאל השני." הוא נהרג באיזור בשנת 629 ונקבר בהר שנקרא בספרי ההיסטוריה על שמו, וכיום נקרא גבעת המורה. מאז הפך קברו למקום עליה למוסלמים. כמו כן על שם סבו, עאמר, נקרא עמק יזרעל מרג' בן עאמר.
בנוסף, הכפר מלא מקומות היסטורים אחרים שחלק גדול מהם צריך התעניינות מכל הגורמים האחראים.

במרכז הכפר נמצא מתחם הכפר העתיק שחלק ממנו הרוס אבל אתרים היסטורים נראים, במרכזם באר מים.
למרות שהכפר היה בשטח השיפוט של העיר עפולה עד הקמת המועצה הקיימת, לא נעשו הרבה פעילות לפיתוחו ולא יועדו שטחים בכפר לצורך ציבורי. אפילו דרך מקובלת לא נסללה בינו לבין כפר נין השכן. התושבים לא מקבלים שירותים מינימלים כמו גני ילדים, בתי ספר רגילים ושירותי בריאות ורווחה במקום. יוצא מן הכלל בית ספר לחינוך מיוחד אזורי שלומדים בו כ 25 ילדים.
מספר התושבים המקומיים הגיע בשנת 2004 ל 675 תושב שגרים ב 110 משקי בית שגרים על שטח כ 230 דונם. שטחו של הכפר לפני הקמת המדינה כ 8000 דונם.