כפר מצר

השם כפר מצר חוזר למצרים הקדומים שכבשו את הארץ בשנת 605 לפני הספירה על ידי פרעה ניקו II, והשתלטו על האיזור להרבה שנים. הכפר ממוקם על כביש 7276, המחובר לכביש 65 וכחמישה קולימטרים צפונית מזרחית להר תבור. במפות ג'קוטין שעוצבו בשנת 1799 הופיע שם הכפר כ "מווילה" שפירושו היופי. הצלבנים קראו לה כפר מצרי.
הרבה סימנים מעידים שכפר מצר נהנה מהיסטוריה עתיקה מפוארת. מיקומו הגיאוגרפי ומרקם החברתי שלו מעידים שתושבי הכפר, בפרט וארבעת הכפרים השכנים, פועלים קשות על מנת לבנות הווה ועתיד מפוארים במיוחד תוך כדי שיתוף פעולה עם האוכלוסייה היהודית שמסביב. חלק מהממצאים ההיסטורים באזור נמצאים במוזיאון האריאולוגי בקיבוץ עין דור השכן.
בין המקומות שהתגלו היו תיאטרון, בעל שלושה טורים עמודים מרובעים...עם כמה שורות ספסלים ושטחים מרוצפים בפסיפס. ויסודות אחרות למבנים צבוריים. חלק מהם חוזרים לתקופות עתיקות מאוד ואחרות חוזרות לתקופת הממלוכים במצרים. בכמה מחצרות הבתים יש פרטים ארכיאולוגיים מימים קדומים.
מי שמבקר באיזור יגיע למסקנה ברורה שצריך יותר חפירות על מנת לגלות עברה המשגשג של כפר מצר.
מיקומו הוא בין שני הרים, הר תבור שבפיסגתו נמצאת כנסייה קדומה שמהווה מקור מושך לתיירים וצליינים, וגבעת המורה על הכביש ההיסטורי שקישר בין מצרים ועיראק בימי קדם כאשר חמשת המעיינים בכפר שימשו קווי הנסיעה המקומיים והאזוריים בין מצרים לעיראק. בגין מיוקמה האסטראטגי,ומעיינות המים הטבעים הרבים בכפר, ובארות מים רבים שנותנים תכונה מסויימת לכפר, הפך הכפר למרכז חקלאי שעשוי לשמש תשתית לפעילות תיירותית עניפה.
מספר התושבים בכפר בשנת 2004 הוא כ- 2600 תושב כאשר שני שליש מהם מתחת לגיל 18 שנים. חלק מהתושבים גרים באיזור מלפני אלפי שנים, אחרים באו בסוף השליש הראשון של המאה ה 19 עם כוחות אברהים באשא בנו של מוחמד עלי שליטה המפורסם של מצרים, ומקים מצרים החדשה.
בשנת 1922 שטח השיפוט של הכפר היה 13230 דונם. ובשנת 2004 תחום שיפוט הכפר הוא 4015 דונם ותוכנית המתאר של הכפר כוללת 330 דונם. במסגרת שיתוף הפעולה בין כפר מצר לקיבוץ עין דור השכן. תוכנית המתאר של הכפר הורחבה בהסכמה בכ- 150 דונם מאדמות חקלאיות המעובדות על ידי הקיבוץ. תוספת זו מיועדת לבניית שכונה לזוגות צעירים ולמשפחות ברוכות ילדים.
תושבי הכפר ובמיוחד התלמידים בבית הספר "אל אמל" והוריהם פעילים ביצור תוכניות משותפות מיועדות לבניית דו-קיום בשלום עם השכנים היהודים. בין התוכניות המפורסמות שנמשכות שנים רבות: פרוייקט "ללמוד את העבר גשר להווה" שמתרכז במפגשים בין תלמידי כיתות ה וכיתות ד בבית ספר אמל, בכפר מצר ובית ספר "אופקים" במושב מרחביה. התוכנית של 2004 מאוד מסודרת ועשירה. מתחילה בפגישה בין שני המנהלים, אחר כך פגישה בין שתי ועדות ההיגוי בכל בית ספר, ביצוע תוכנית קבועה מראש עם מרחב גדול של סדנאות. תוכניות אלו הוכיחו הצלחה גדולה בשמירת מרקם היחס הטוב בין יהודים וערבים באזור. אומנם התלמידים הם עמוד השדרה, הורים וכלל התושבים משתתפים באופן אקטיבי.