נין

כפר נין נמצא בצד המערבי צפוני של גבעת המורה על ידי עפולה בגובה של 250 מטר מעל פני הים. הגישה לכפר מכביש 65 המקשר בין טבריה ועפולה. האווירה פיסטוראלית, והמקום מהווה מקור משיכה לתיירים וצלינים וזה חוזר לכמה סיבות: מקורו של השם "נין" כנעני ופירושו הדר ונעים ויש שסוברים ששמו הוא שיבוש שמה של "נעים" שבתלמוד. הכפר הוזכר רבות בתנ"ך ובברית החדשה הוזכר השם "נעים". הברית החדשה מספרת שישו ביצע פעולת החזרת חיים לבנה של האלמנה המת. "ויהי ממחרת וילך אל העיר ושמה נעים..ורבים מתלמידיו הולכים אתו והמון עם רב: הוא קרב אל שער העיר והנה מוציאים מת, בן יחיד לאימו והיא אלמנה ועמה רבי מעם העיר: וכראות איתה האדון נכמרו רחמיו עליה ויאמר לה אל תבכי:ויגש ויגע במיטה,ויעמדו הנושאים...ויאמר עלם אומר אני אליך קומה: ויתעורר המת ויחל לדבר, ונתנהו לאימו." (לוקס ז, א-יז). לאור כך המקום הפך להיות קדוש לנוצרים. במקום הוקמה כנסייה שנקראת קפלת בית האלמנה במאה הרביעית לספירה. לאחר מכן, הצלבנים הקדישו זמן למקום מייד לאחר כיבושם את הארץ. הכנסייה שוקמה בשנת 1880 על ידי המסדר הפרנציסקני, והיום שוכנת במרכז הכפר מסובבת בגישה יפה ורחבה ונשמרת על ידי התושבים בכלל ומשפחה נוצרית בפרט.

ארכיאולוגים מציינים שהמקום היה משגשג כמה פעמים בהיסטוריה הקדומה. המקום נחשב כמרכזי בהיותו על דרך המלך בית מצרים הקדומה ועיראק הקדומה. המקום הוזכר ברשימת פרעה תחתמוס השלישי כאשר פלש לארץ על מנת להבטיח שליטה מצרית באזור, בהקשר הוויכוח שהתקיים בין פרעה והגנראלים שלו כאשר דנו בסוגיית כיבושה של מגידו. וקיימת סבירות שבאזור נין היה עימות צבאי בין צבאות פרעה עצמו והמיתאנים או מי שנקראו על ידי המצרים הקדומים "גדודי נהרין" שבאו מצפון סוריה.
בכפר יש הרבה עתיקות בינן יסודות לבתים קדומים, בית בד, גלוסקמה, וקברים חצובים. מבחינה היסטורית סימנים מעידים שהכפר היה מבוצר טוב מפני פולשים חיצוניים. והווה עם הזמן מקום לניהול אזורי קרוב לעיר נצרת. בתקופה האיסלאמית הכפר שיחק תפקיד מרכזי בתרומתו הגדולה לשלטון האיסלאם באזור. מהכפר צמחו לפחות ארבעה מדענים\\אנשי רוח ופילוסופים ומומחי שלטון במאה השמינית של הספירה ששמותיהם הצביעו על השתייכותם למקום.

מאז הקמת המדינה צמחו בכפר מנהיגים ערבים ידועים כמו סיף אל דין אל זועבי, שהיה ראש עיריית נצרת תקופה ארוכה וחבר כנסת לשנים רבות בשנות החמישים, הששים והשבעים.
כיום, כפר נין מהווה המרכז האדמיניסטרטיבי של המועצה האזורית בוסתאן אל מרג'. כמה תוכניות מיועדות להתבצע בכפר בינן חידוש כניסיית קפלת בית האלמנה, מעיינות באזא והמלוח, ומערכת כבישים מזרחה לכיוון מגרש הכדור רגל, ודרומה ליצירת כביש מקשר עם כפר דחי.
בשנת 2004 גרים בכפר כ 2200 איש בכ 255 משקי בית. תחום השיפוט של הכפר הגיע ל 1850 דונם ותוכנית המתאר המאושרת כוללת 532 דונם.